IONBOND LOGO

Povlakování kovů, nástrojů a komponentů

Servis a renovace nástrojů pro třískové obrábění

V rámci kompletních služeb povlakování nástrojů pro třískové obrábění nabízíme i služby ostření veškerých TK a HSS nástrojů včetně výroby speciálů a svozových služeb.
  • Naší prioritou je kvalita ostření, požadovaná geometrie, rychlost provedení a konkurenční cena.
  • Samozřejmostí je široká škála automatických metod předúprav a poúprav nástrojů včetně řízené a opakovatelné rektifikace řezného břitu.
  • Široká paleta našich povlaků umožňuje použití nejvhodnějšího typu povlaku podle řezných parametrů obráběcího procesu a typu obráběného materiálu.
  • Naše povlaky šetří celkové náklady na obrábění, neboť umožňují vyšší řezné rychlosti, vyšší rychlosti obrábění a zkracují čas potřebný na výměnu nástroje vzhledem ke schopnosti prodloužit jeho životnost.
  • Nízký koeficient tření a tvrdost povlaků umožňuje snížení mazání a chlazení, vytváří předvídatelné opotřebení a zajišťuje lepší kvalitu obrobeného povrchu.

Servis a renovace nástrojů pro tváření a lisování

PVD a DLC povlaky nacházejí široké uplatnění v nejrůznějších aplikacích tváření a lisování. Různé metody tváření, ať už jde o tváření vysokopevnostních ocelí za studena, lisování neželezných materiálů či nerez ocelí, kování, střihání, tváření za tepla, tlakové lití hliníku, extrudování či vstřikování plastů, vyžadují použití různých typů povlaků se specifickými vlastnostmi.

  • Naše povlaky s vysokou tvrdostí, houževnatostí a nízkým součinitelem tření poskytují vysokou otěruvzdornost, odolnost proti abrazivnímu i adhezivnímu opotřebení a i odolnost proti chemickému napadení.
  • Tyto vlastnosti výrazně prodlužují životnost nástroje a zlepšují kvalitu lisovaných dílů.
  • Pro specifikaci správného povlaku pro danou aplikaci je zásadní znát podmínky dané aplikace, typ materiálu nástroje i výlisku a určit hlavní mechanismy opotřebení nástroje.
  • Plná technická podpora je samozřejmostí našich služeb, které zahrnují i služby renovace nástrojů ve smyslu odpovlaku starých povlaků, vyleštění či doleštění funkčních ploch nástroje, možnost realizace tepelného zpracování, nitridace či oprav nástroje.

Automobilové a strojírenské komponenty, letecký průmysl

PVD a DLC povlaky se používají v široké škále aplikací strojírenského průmyslu za účelem zlepšení otěruvzdornosti a třecích vlastností mechanických součástek. Umožňují snížení celkové hmotnosti a zmenšení rozměrů, neboť zvyšují únosnost povrchů a dovolují využít alternativní materiály, které by bez povlaku nebyly použitelné
  • Použití těchto povlaků nejen snižuje opotřebení, ale zároveň zmenšuje nutnost mazání a prodlužuje interval údržby. Mechanické sestavy s vhodně navrženými povlaky pro kritická místa funkčně výrazně předčí tradiční koncepce.
  • V automobilovém průmyslu či obecně v dopravním průmyslu se neustále zvyšuje tlak na snižování emisí za současného zvyšování účinnosti a zachování výkonu a životnosti dopravních prostředků. To vede ke zvyšování mechanického a tepelného zatížení jednotlivých komponent a nutnosti minimalizovat ztráty v důsledku tření v mechanických sestavách.
  • Jedním z klíčových způsobů jak docílit těchto požadavků je použít technologii PVD a DLC povlakování. V mnoha případech jsou povlaky s nízkým koeficientem třením a vysokou odolností proti opotřebení jedinou možností, jak konstrukční návrh v kombinaci s použitým materiálem (např. titanem) skutečně zrealizovat.

Dekorativní aplikace

  • Jednou z výrazných vlastností PVD a DLC povlaků je jejich barva a obecně pěkný metalický vzhled. Nachází výrazné využití v dekorativních aplikacích.
  • Odolnost povlaků proti poškrábání a opotřebení je zárukou zachování dokonalého vzhledu i po delší době intenzivního používání včetně stálosti na světle.
  • Ionbond vyvinul řadu povlaků s širokou škálou standardních metalických barev pro produkty vyžadující povrch odolný proti opotřebení, který nelze vytvořit galvanickým pokovením, eloxováním nebo lakováním. Tyto povlaky mají široké použití od koupelnových baterií, přes střelné zbraně až k luxusním hodinkám.